1. pl
  2. en

Czarnoleski Festiwal Sztuk powstał z potrzeby serca. Magiczne miejsce jakim jest Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i otaczający je park zainspirowało nas do stworzenia wydarzenia kulturalnego, które łączyło by w sobie tradycję, a w tym miejscu szczególnie dziedzictwo Jana Kochanowskiego, poezję, muzykę i malarstwo. Te wszystkie rzeczy łączyły się w osobie J. Kochanowskiego, który słowem i dźwiękiem lutni przemawiał do społeczeństwa.

Myślą przewodnią pierwszej edycji festiwalu było "Czerpiąc ze źródeł..." - pragnęliśmy przez to nawiązać do złotego wieku kultury polskiej we wszystkich jej wymiarach - poezji Jana Kochanowskiego, twórczości Mikołaja Gomółki i innych kompozytorów renesansu. Drugiej edycji przyświecało hasło: "ująć nieuchwytne", które miało zainspirować odbiorców do głębszej refleksji nad pojęciem sztuki - jej ulotnością i nieuchwytnością. Odbywały się recitale fortepianowe młodych i renomowanych artystów prezentujących głównie muzykę polską. Publiczność miała okazję uczestniczyć także w wykładach o literaturze, w wieczorach poezji, koncercie muzyki ludowej, koncertach muzyki dawnej, koncercie jazzowym i koncertach uczestników warsztatów pianistycznych. W czasie festiwalu można było oglądać wystawę akwarel Martyny Tarasiewicz pt. "W słońcu Italii".

Trzecia edycja festiwalu to krok milowy w rozwoju tego projektu. Podążając za ideą syntezy sztuk pragniemy przez dwa tygodnie zaproponować odbiorcom prawdziwy kulturalny róg obfitości. Podtytułem trzeciej edycji jest "sztuka wolności". Chcemy przez to nawiązać do dwóch znaczących rocznic: 230 rocznicy Konstytucja 3 maja i 230 rocznicy śmierci W. A. Mozarta. Te dwa "symbole wolności" posłużą nam jako tematy przewodnie tegorocznej edycji festiwalu i jako tematy dyskusji naukowo-filozoficznych. W tym kontekście postać Jana Kochanowskiego jawi się również w nowym świetle jako umysłu otwartego i tworzącego otaczającą go rzeczywistość.

Festiwal zatacza coraz szersze kręgi obejmując okoliczne miejscowości związane z osobą Jana Kochanowskiego, koncerty odbywają się w: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Kościele pw. Świętej Trójcy w Gródku, Kościele św. Stefana w Policznie, Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym - Oddział Zamek w Janowcu. W 2021 roku dla potrzeb festiwalu powołana zostanie Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Rafała Janiaka, która składać się będzie głównie ze studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na program festiwalu składają się: koncerty symfoniczne z udziałem znakomitych solistów, koncerty kameralne w tym koncerty muzyki dawnej, recitale fortepianowe artystów młodego pokolenia, koncert ludowy, wieczory poezji, spotkania autorskie w ramach kawiarenki literackiej, spektakl teatralny, wykłady o muzyce, literaturze i filozofii, koncert jazzowy, wystawa fotografii oraz opera.


Ideą Festiwalu jest synteza sztuk dlatego równolegle z koncertami festiwalowymi odbywać się będą warsztaty pianistyczne dla uczniów szkół i akademii muzycznych, plener malarski oraz wystawa prac zaproszonej uczennicy Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie - Marii Wróblewskiej.
Program festiwalu został tak ułożony, aby łączyć młode pokolenie artystów z dojrzalszymi i bardziej doświadczonymi mistrzami sztuk, aby łączyć tradycję i nowe prądy artystyczne, aby w końcu w miejscu o niewielkiej aktywności kulturalnej dać możliwość doświadczania sztuki na najwyższym poziomie.

Warsztaty Pianistyczne od początku istnienia są nieodzownym elementem festiwalu, w dobie upadku autorytetów pragniemy wskazywać młodym ludziom, szczególnie uczestnikom warsztatów i pleneru jaką drogą duchowego rozwoju należy zmierzać, aby osiągnąć prawdziwe wyżyny sztuki. Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne w Czarnolesie tworzone z myślą o innowacyjnym – holistycznym podejściu do zagadnienia rozwoju pianistycznego są przyjazną i wspierającą przestrzenią do nowych odkryć, inspiracji artystycznych i życiowych dla adeptów sztuki pianistycznej. Od strony pianistycznej prowadzone będą przez dwóch wybitnych pedagogów - prof. Edwarda Wolanina (Dyrektora artystycznego festiwalu) i dr Radosława Sobczaka, zaś warsztaty z muzyki dawnej przy klawesynie i pianoforte poprowadzą Dorota Stawarska i prof. Marek Toporowski.

Naszym zamierzeniem jest, aby uczestnikom warsztatów dostarczyć mnogości i różnorodności przeżyć artystycznych nie ograniczając się jedynie do muzyki fortepianowej. W ramach Warsztatów planowane są koncerty uczestników, dyskusje tematyczne, wykłady, warsztat coachingowy, sesje relaksacyjne, rozmowy o filozofii, warsztaty tańca klasycznego i dawnego, rozmowy z artystami. Otwarte lekcje mistrzowskie dają szczególną okazję szerszej publiczności obserwacji procesu tworzenia interpretacji artystycznych i słyszenia na koncertach końcowego efektu tej pracy.


 Naszym celem jest, aby Muzeum Jana Kochanowskiego i miejsca związane z Janem Kochanowskim promieniowały kulturą na całą Polskę.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.czarnoleskifestiwalsztuk.pl

I Festiwal "Warmia Piano & Art Days" w Lidzbarku Warmińskim odbył się w dniach 10-18.08.2019 r. W Oranżerii Kultury odbyło się aż 8 koncertów z muzyką fortepianową. Występowali zarówno mistrzowie - wykładowcy Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych "Warmia Piano Workshop" - Pan Radosław Sobczak oraz profesor Edward Wolanin, jak i młodzi, dobrze zapowiadający się artyści, których mieliśmy okazję pokazać szerszej publiczności: Łukasz Yoder, Kasper Yoder, Dominik Yoder, Bartłomiej Baranowski oraz Natalia Wolanin. Wielkim powodzeniem cieszyły się również koncerty uczestników warsztatów. Na Warsztaty Pianistyczne "Warmia Piano Workshop" przyjechało łącznie 15 pianistów z Korei Południowej, USA oraz Polski. Większość z nich pierwszy raz była w Polsce. W Lidzbarku Warmińskim mieli okazję po raz pierwszy poznać polską historię, zabytki, piękną przyrodę oraz polską gościnność. Z relacji obcokrajowców wiemy, że czuli się tutaj fantastycznie i że wyrazili chęć ponownego przyjazdu na to wydarzenie do Lidzbarka Warmińskiego. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rzeka EN. Współorganizatorami tego wydarzenia są Miejska Biblioteka Pedagogiczna Oranżeria Kultury, Urząd Miasta w Lidzbarku Warmińskim. 
II edycja Festiwalu "Warmia Piano Art Days" w 2020 r. nie odbyła się z powodu pandemii wirusa COVID-19. Zamknięte były granice, a więc uczestnicy warsztatów z USA i Korei nie mogli przyjechać. W 2021 planujemy wznowienie Festiwalu Warmia Piano & Art Days w Lidzbarku Warmińskim.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pianowarmia.com

 "Kwiaty Polskie"  to cykl postów na stronie: https://www.facebook.com/fundacjarzekaen przedstawiających nagrania najzdolniejszych polskich młodych artystów.  Chcemy, aby Ci młodzi artyści mogli zostać zauważeni, a ich nagrania dotarły do jak największego grona odbiorców. Gdy tylko będzie to możliwe rozpoczniemy cykl koncertów na żywo o tym samym tytule w polskich dworach i pałacach zapraszając tych młodych artystów, których prezentowaliśmy wcześniej w internecie. 

Cykl "Kwiaty Polskie"

Festiwal Warmia Piano & Art Days w Lidzbarku Warmińskim

Czarnoleski Festiwal Sztuk

Regulamin płatności

Polityka Prywatności

Statut Fundacji

Przydatne dokumenty:

Social media:

Nr konta: PL 52 1600 1462 1821 9171 2000 0001

BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX

Zapisz się do 

Newslettera

Nr konta w BNP Paribas:

Fundacja Rzeka EN

Samoklęski 84

21-132 Kamionka

KRS 0000785541

biuro@rzeka-en.pl

tel.: +48 668 555 373

Adres: